هر کسی هنگام خرید خانه ، اولویت هایی دارد. روند خرید پیچیده است و باید برایش زمان گذاشت. مرتب کردن اولویت ها و دانستن اینکه  از خانه ی خود چه چیزی می خواهید، در انتخاب خانه بسیار تاثیر گذار است. در این قسمت مواردی که برای خرید خانه باید به آن ها توجه کرد، بررسی می شوند. اگر چه ممکن است ترتیب این موارد برای هر کسی متفاوت باشد اما به طور کلی توجه به این نکات در هنگام خرید خانه لازم است. اگر قبلاً در این مورد به طور جدی فکر نکرده اید، اکنون زمان آن است که نگاهی دقیق به آن داشته باشید.

محل خانه

در هنگام خرید خانه، دسترسی آسان به اماکنی که بیشتر با آن سر و کار دارید مانند محل کار، مدرسه، فروشگاه، امکان فرهنگی و تفریحی را در نظر بگیرید. هم چنین وضعیت دسترسی به خیابان ها و بزرگراه ها و جریان ترافیکی محدوده را بررسی کنید. موقعیت خانه برای بسیاری از افراد حائز اهمیت است اما ممکن است موارد مطلوب هر کسی با دیگری متفاوت باشد، مثلا برخی افراد ترجیح می دهند در مرکز شهر که پر رفت و آمدتر است زندگی کنند، در حالی که برخی دیگر دوست دارند از ترافیک دور باشند، برخی دوست دارند کمی از شهر فاصله داشته باشند و از طبیعت بیشتر لذت ببرند و عده ای دوست دارند که در خیابان های اصلی زندگی کنند. در مورد اولویت هایتان صحبت کنید و در نهایت این موضوع را در تصمیم گیری لحاظ کنید.

متراژ خانه

برای بسیاری از افراد متراژ خانه ای که قرار است در آن زندگی کنند اهمیت بالایی دارد. ممکن است بعضی افراد تنها به دنبال خانه های ویلایی و حیاط دار باشند که اصولا برای این افراد متراژ حیاط خانه نیز مهم است. در نهایت و با توجه به تعداد افراد خانواده و انتظاری که آن ها از خانه ای که قرار است در آن زندگی کنند، دارند در مورد ابعاد و متراژ خانه تصمیم گیری می شود.

تعداد اتاق خواب

اتاق خواب

هر خانواده ای، نظری در مورد تعداد اتاق خواب دارد. بیشتر افراد خانه هایی با حداقل دو اتاق خواب را می خواهند و اگر فرزندان بیشتر هم باشند، تعداد اتاق های مد نظرشان افزایش می یابد. بعضی از خانواده ها دوست دارند بچه هایشان اتاق های مشترک داشته باشند، در حالی که برخی دیگر اتاق های جداگانه ای را برای هر یک می پسندند تا در زمان های مختلف خواب و مطالعه راحت تر باشند. اگر خانواده ای باشند که مدام مهمان دارند، در نظر گرفتن اتاقی برای مهمان نیز خالی از لطف نیست.

حمام ها و سرویس بهداشتی

باید ببینید که ترجیح می دهید چند حمام و سرویس بهداشتی در خانه داشته باشید. خانه های قدیمی ممکن است فقط یک حمام و سرویس بهداشتی داشته باشند. اگر فقط یک حمام وجود دارد، مطمئن شوید که با این مسئله مشکلی ندارید. خانه های جدیدتر معمولاً دارای دو یا چند حمام و سرویس بهداشتی هستند. اندازه و سبک حمام نیز مهم است. آیا شما وان را بیشتر دوست دارید یا دوش آب؟  وان های جکوزی برای استراحت بسیار محبوب هستند و برخی از افراد دوش را ترجیح می دهند تا سریع تر حمامشان تمام شود. اگر به یک حمام برای معلولان نیاز دارید، بهتر است این موضوع را در نظر بگیرید.

 

طرح آشپزخانه

آشپزخانه واقعاً قلب خانه است. اینکه آیا شما به یک آشپزخانه بزرگ با تعداد زیادی کابینت ها سینک ظرفشویی بزرگ و انباری نیاز دارید یا اینکه یک آشپزخانه معمولی برایتان کافی است، موضوعی است که باید آن را مد نظر داشته باشید. هر خانواده در مورد آشپزی نظری دارد. ممکن است بعضی افراد اصلا در خانه آشپزی نکنند، از طرفی گیاهخواری وجود دارد که روزانه آشپزی می کند و بسیاری از مواد تازه را به کار می برد، و یا افرادی که می خواهند غذا سریع آماده شود و تمام غذا را در مایکروویو قرار می دهد. آشپزخانه هر کدام از این افراد با دیگری متفاوت است.

 

سن ، سبک و شرایط لوازم خانگی

لوازم خانگی گران هستند. برای تخمین سن و وضعیت هر یک از آنها زمان بگذارید. به عنوان مثال، ممکن است شما از پخت و پز با اجاق گاز لذت ببرید و از استفاده از اجاق برقی خوشتان نیاید. اگر قصد دارید برخی از لوازم خانگی را به همراه خانه خریداری کنید حتما این موارد را در نظر بگیرید. در هر خانه ای وسایلی مانند کولر، فر توکار، اجاق گاز، در برخی موارد حتی پرده  و وسایلی از این قبیل هستند که متناسب با آن خانه کار گذاشته شده اند. در هنگام خرید دقت کنید که این وسایل سالم باشند .

سن ساختمان

ممکن است افرادی تنها خانه های نوساز را بپسندند اما افرادی دیگر متناسب با بودجه ای که دارند تمایل به خانه های قدیمی تر نیز داشته باشند. در هنگام خرید خانه های قدیمی تر دقت داشته باشید که اگر چه ممکن است خانه های قدیمی جذاب باشند اما نیاز به تعمیر بیشتری دارند. هم چنین باید توجه داشته باشید که قوانین مربوط به ساخت و ساز تغییر می کنند و مثلا ممکن است زمانی که می خواهید آن خانه را تخریب کرده و از نو بسازید با مواردی چون عقب نشینی مواجه شوید. سن ساختمان در معاملات ملکی و گرفتن وام تاثیر زیادی دارد

 

قیمت خانه و مقایسه ی آن با دیگر گزینه ها

قیمت خانه

باید محدوده قیمت خود را تعیین کرده و در صورتی که نیاز به گرفتن وام دارید در موردش تصمیم گیری کنید. خرید خانه سرمایه گذاری بزرگ است . در مورد چگونگی پرداخت هزینه فکر کنید. همچنین خانه های دیگر با این شرایط را بررسی کنید.

 

دلیل فروشنده ی خانه برای فروش

سعی کنید دلیل و انگیزه ی فروشنده از فروش ملکش را متوجه شوید. برخی فروشندگان انگیزه ی خاصی ندارند و تنها می خواهند خانه خود را تغییر دهند و عجله ای هم ندارند، غالبا در این مواقع شما نمی توانید قیمتی کمتر از قیمت پیشنهادی را بپردازید. اما در صورتی که فروشنده انگیزه ای جدی برای فروش داشته باشد می توانید با هم صحبت کرده و سر قیمت به توافق برسید.