نمای ساختمان بخش مهمی از طراحی بنا و طراحی شهری به حساب می‌آید. درواقع اولین چیزی که از یک ساختمان دیده می‌شود، پوسته‌ بیرونی آن است که همه، حتی عابران نیز آن را می‌بینند. همچون سایر بخش‌های ساختمان، نما نیز از سبک‌های مختلفی در طراحی پیروی می‌کند که خوب است این سبک در اجزای داخلی نیز تکرار شود. در این مطلب، قصد داریم با نمای رومی بیشتر آشنا شویم.

نمای رومی چیست ؟

نمای رومی یک نمای الهام گرفته از سبک کلاسیک روم و یونان است . سبک های زیادی از این سبک معماری الهام گرفتند که می توانیم به سبک نئوکلاسیک از میانه قرن ۱۹ که منجر به بازسازی یونان قرن ۲۰ شد نام ببریم . سبک معماری کلاسیک با توجه به دوره های مختلف دارای ستونهای مختلفی نیز بود . دوریک ، یونیک و قرنتی از جمله شیوه های سبک کلاسیک بودند . اما سبک نئوکلاسیک چیست ؟ سبک نئوکلاسیک پوسته ای از ساختمان کلاسیک بر روی امکانات داخلی مدرن بود . پس باید گفت ساختمان های جدید به سبک نئوکلاسیک هستند و نه کلاسیک !!!

ویژگی های نمای رومی چیست ؟

 

نمای رومی دارای سه ویژگی بارز نسبت به سایر نماها می باشد . که عبارتند از :

۱- قوس ها به شکل گرد و عریض اجرا می شوند .
۲- ستون های استفاده شده به شیوه های دوریک ، یونیک و قرنتی اجرا می شوند .
۳- دیوار های نما به صورت ستون های تزئینی عمل می کنند .

نمای رومی سنگی یا نمای رومی سیمانی ؟

برای پاسخ به این سوال که کدام نما بهتر است ، باید فاکتورهای کیفیت ، قیمت ، مصالح بومی ، اقلیم منطقه و … را در نظر گرفت . در فاکتور کیفیت قطعا نمای ساختمان سنگی برنده این رقابت است اما در بحث قیمت ، نمای سیمانی برنده این تقابل خواهد بود . اگر در استان هایی مثل مرکزی ، اصفهان و لرستان هستید با توجه به اینکه این شهر ها مرکز تولید سنگ نما هستند توصیه می شود از سنگ در طراحی نما استفاده شود .

آیا نمای ساختمان رومی با معماری ایران همسویی دارد ؟

نمای ساختمان رومی یکی از مناسب ترین انتخاب ها برای افردایست که به سبک کلاسیک علاقه دارند . چرا که این نما به دلیل طراحی منحصر به فردی که دارد نگاه هر رهگذری را به خود جلب می کند . هرچند بسیاری از منتقدان به این امر تاکید دارند که طراحی نما بایستی متناسب با فرهنگ کشور باشد اما واقعیت این است که سبک کلاسیک گستردگی جهانی دارد و ایران را نیز شامل می شود . اگر نگاهی به تاریخچه معماری ایران در روزگاران بسیار دور بیندازیم شاهد تخت جمشید خواهیم بود که متناسب با فرهنگ ایرانیان ساخته شده بود . در واقع در این روز ها نمای ساختمان رومی به دلایل متعدد از جمله وجود ذخایر سنگ تراورتن و … مورد توجه قرار گرفته است . پس بهتر است این سبک از معماری را با معماری و فرهنگ اصلی ایرانی همگام و همسو نماییم .

برای طراحی نمای ساختمان رومی به صورت حرفه ای کجا اقدام کنم ؟

طراحی نمای ساختمان رومی یک امر کاملا تخصصی و حرفه ایست . چراکه نمای یک ساختمان پوسته ای عینی و قابل لمس توسط عموم مردم است و گاها بسیاری از مردم کیفیت یک ساختمان را از روی نمای ظاهری آن حدس و گمان می زنند . ضمن اینکه طراحی نما فقط رعایت اصول زیبا شناسی در معماری نیست و توجه به اقلیم منطقه ، سطح بودجه ، مصالح بوم آور و …. می بایست توسط یک مهندس معمار در نظر گرفته شود . پس پیشنهاد می کنیم حتما طراحی نمای ساختمان خود را به یکی از متخصصین ارشد معماری بسپارید .

 

مزایای نمای رومی

 

از عمده‌ترین مزایا و نقاط قوت نمای رومی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

استفاده از مصالح سخت و محکمی مانند تراورتن که بر خلاف بسیاری از مصالح مانند آجر در برابر شرایط مختلف آب و هوایی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند.

استحکام بالای مصالح به کار رفته باعث افزایش قابل توجه ماندگاری این نوع نما و متعاقباً طول عمر ساختمان می‌شود.

نمای رومی نقش خود در برجسته کردن ساختمان در یک منطقه را به نحو احسنت ایفا می‌کند.

نمای رومی یکی از بهترین نماها از لحاظ سازگاری با فرهنگ عامه مردم در کشورمان ایران است.

ارزان و در دسترس بودن مصالح از دیگر نقاط قوت بارز اجرای نماهای رومی است.

بسیاری از اجزای نماهای رومی از جمله ستون‌ها به صورت پیش ساخته در دسترس هستند و تنها به یک مجری باتجربه نیاز است. به همین دلیل سرعت اجرا از آنچه که به نظر می‌رسید بسیار سریع‌تر خواهد بود.

معایب نمای رومی

جدایی از تمامی نقاط قوتی که در خصوص استفاده از نماهای رومی وجود دارد، نمی‌توان از معایبی که این نما به بار می‌آورد نیز غافل شد. از مهم‌ترین نقاط ضعف نمای رومی می‌توان به چند مورد زیر اشاره کرد.

استفاده از مصالح طبیعی مانند تراورتن در نمای رومی به مانند یک شمشیر دو لبه است. از طرفی عمده مزایای نمای رومی مدیون این نوع از مصالح است و از طرفی هم استفاده از این مصالح و سنگ‌های طبیعی در مقیاس وسیع، نیازمند تجاوز بیش از پیش به دل طبیعت است. استفاده از نماهای رومی به دلیل حجم بالا سنگ‌های مصرفی می‌تواند در بلند مدت آسیب‌های زیادی به محیط زیست وارد کند.

اجرای نامناسب نمای رومی می‌تواند موجب کنده شدن قطعات مختلف آن شود که متعاقباً ریسک آسیب‌های جانی و مالی را افزایش خواهد داد. از این رو بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند که استفاده از این نوع نما در مناطق زلزله‌خیز می‌توان ریسک بالایی در پی داشته باشد.

برخی کارفرمایان برای نمایش قدرت مالی خود دست به اجرای نمای ساختمان رومی می‌زنند، برای کاهش هزینه‌ها از مصالح بی‌کیفیت استفاده می‌کنند یا بدون کمک کارشناس این نما را برای ساختمان خود انتخاب می‌کنند.

بسیاری از سازندگان قطعات پیش ساخته نماهای رومی، برای سود سازی بیشتر از مصالح پرت استفاده می‌کنند و آن‌ها را با مواد چسبی به یکدیگر متصل می‌کنند که در نهایت یک قطعه را با این ترفند به قیمت سنگ درجه بالا وارد چرخه فروش بازار کنند و همچنین از سنگ‌های کیفیت ضعیف‌تر نیز که حتی قابلیت استفاده در نما را نداشته‌اند در این کار بهره ببرند.

استفاده از سنگ‌های بی کیفیت در کنار سنگ‌های با کیفیت‌تر باعث تغییر در شفافیت و رنگ نماهای رومی می‌شود که مایه کهنگی نما و ساختمان می‌شود.