اینکه چه سنگ نمایی مناسب ساختمان شماست به سبک معماری بنا و کاربری آن باز می‌گردد. اگر سبک معماری ساختمان سنتی اروپایی است بهترین انتخاب استفاده از سنگ‌های روشن مانند انواع تراورتن و انواع مرمریت است. حتما با صحنه ساختمان‌هایی که در حال حاضر در گوشه و کنار کشور ساخته می‌شوند برخورد داشته اید. همه ساختمان‌ها به سبک رنسانس و با تراورتن تزیین می‌شوند. طاق‌های بزرگ و ریزه کاری فراوان از خصوصیات این سبک معماری است.

 

اگر سبک معماری بنا مدرن یا معاصر است، بهترین سنگ نمای توصیه‌شده برای این سبک بناها را می‌توان سنگ گرانیت در نظر گرفت. سنگ گرانیت گستره رنگ تیره تا روشن را شامل می‌شود. در تزیین نمای بناهای مدرن معمولاً از نوع تیره آن استفاده می‌شود. سنگ مرمریت مشکی (هورنفلس) هم برای این منظور کاربرد فراوانی دارد.

 

در برحه لازم به ذکر است که طبق قانون نظام‌مهندسی استفاده از سنگ‌های انواع مرمر و گرانیت در نما توصیه نمی‌شود و در صورت استفاده باید محکم شوند (اسکوپ کردن) زیرا درجه تخلخل این سنگ‌ها کم و چسبندگی آن‌ها با سیمان کم است. این سنگ‌ها به‌مرورزمان از جای خود کنده می‌شوند و سقوط می‌کنند، ولی سنگ‌های تراورتن به دلیل تخلخل بیشتر چسبندگی خوبی با سیمان دارند و استفاده آن‌ها در نمای ساختمان بدون اسکوپ کردن هم ممکن است.

 

علاوه بر این سنگ‌های تراورتن سختی کمتری نسبت به گرانیت و مرمریت دارند و هزینه استخراج آن‌ها کاهش پیدا می‌کند و درنهایت هزینه تمام‌شده آن‌ها هم کمتر است. در ساخت ساختمان از سنگ‌های مرمر و گرانیت بیشتر برای پوشش کف بهره گرفته می‌شود.

 

سنگ تراورتن

 

معمولا به صورت طبیعی در رنگ های خاکستری، قرمز، کرم، سفید، برنزه وجود دارد. این نوع سنگ از انواع سنگ های رسوبی آهکی است که در اثر ته نشین شدن کربنات کلسیم در دهانه چشمه های آب معدنی مخصوصا چشمه های آب گرم یا در غارهای آهکی وجود دارد. هرچه رنگ این نوع سنگ سفید و روشن تر باشد، از مرغوبیت بیشتری برخوردار است زیرا ناخالصی ناشی از وجود اکسید آهن در آن کمتر می باشد.

 

خصوصیات سنگ تراورتن:

مقاومت زیادی در برابر اشعه UV، گرما و سرما و رطوبت هوا دارد.

با داشتن خلل فرج طبیعی هم باعث زیبایی ظاهری است و هم چسبندگی بسیار خوبی با ملات و دیوار زیر آن دارد برای همین خطر سقوط آن از دیوار بسیار ضعیف است.

با تنوع زیادی که در طرح و رنگ دارد، می تواند شامل سلیقه های زیادی باشد.

در مقایسه با سنگ های دیگر ارزان تر است و برای نمای ساختمان گزینه خوبی بشمار می آید.

 

سنگ گرانیت:

 

به طور معمول در رنگ های خاکستری، سفید و صورتی موجود است و رنگ آن نسبت به کانی های موجود در آن تغییر می کند. این سنگ از انواع سنگ های آذرین است که از فلدسپات، میکا، کوارتز و هورن بلند تشکیل شده که علاوه بر استفاده در نمای ساختمان در کف سازی، پیاده سازی و… به خصوص در محیط های صنعتی استفاده می شود.

خصوصیات سنگ گرانیت:

 

از قابلیت جلاپذیری خوبی برخوردار هستند به طوری که حتی می توان آنها را تا حد آینه ای شدن جلا داد.

بسیار سخت و محکم است و چون دارای چگالی بالایی است در برابر ضربه نیز بسیار مقاوم است.

این سنگ به کار رفته در نمای ساختمان معمولا سیقلی هست ولی برخی از انواع گرانیت های تیره ممکن است در برابر نور خورشید تغییر رنگ دهند.

نسبت به سایر سنگ ها از قیمت بالایی برخوردار است و علت آن هزینه استخراج و برش و حتی سیقل کاری آن است.

خلل و فرج در این سنگ بسیار کم است و این باعث می شود که چسبندگی خوبی نداشته باشد از این رو اگر بخواهیم آن را در نمای ساختمان به کار بریم، باید از تمهیدات ویژه ای برای به کارگیری آن استفاده کنیم.

 

 

سنگ چینی:

 

در صورتی که به این نوع سنگ ضربه وارد کنیم صدایی شبیه چینی از آن ساتع می شود برای همین در ایران به سنگ چینی معروف شده است. این سنگ معمولا به رنگ سفید است و از کلسیت و کمی ولاستونیت تشکیل شده که البته در برخی از انواع آن کوارتز هم وجود دارد. هرچه کوارتز این سنگ بیشتر باشد، سختی سنگ افزایش پیدا می کند. سنگ چینی در واقع نوعی از سنگ های مرمر دانه ریز است که از بلورهای خاکستری و سفید تشکیل شده است.

 

خصوصیات سنگ چینی:

 

مقاومت خوبی در برابر هوازدگی دارد و جذب رطوبت این سنگ ها نیز پایین است.

این سنگ از سنگ گرانیت چسبنده تر و از سنگ تراورتن از چسبندگی کمتری برخوردار است.

با توجه به اینکه سنگ چینی از رنگ های متنوعی برخورار نیست، طی سال های اخیر استفاده از آن بسیار کاهش یافته اما باید گفت که از قیمت نسبتا ارزانی برخوردار است.

 

 

 

سنگ سنداستون یا ماسه سنگ:

این سنگ با توجه به ناخالصی های موجود در کانی ها از رنگ های متفاوتی مانند سفید، سیاه، سفید و سیاه، قرمز، صورتی، قهوه ای، خاکستری، زرد و برنزه برخوردار است. اکثر سنداستون ها از کوارتز یا فلدسپات ساخته شده و کم کم و به مرور زمان در اثر رسوب مواد معدنی در کف دریاها و رودخانه ها به وجود آمده اند. این نوع سنگ از انواع سنگ های رسوبی آهکی محسوب می شود.

 

خصوصیات سنگ سنداستون یا ماسه سنگ:

جذب آب در سنداستون به دلیل وجود تخلخل زیاد، نسبتا بالا است .

سنداستون آهکی مقاومت کمی در برابر اسید دارد برخلاف سنداستون سیلیسی که در محیط های اسیدی مقاومت خوبی از خود نشان می دهند.

در برابر هوازدگی و یخ زدگی مقاوم است.

می تواند با توجه به مواد اولیه سازنده آن دارای بافتی خشن یا نرم باشد.

از این سنگ می توان با ضخامت کمتری استفاده کرد در نتیجه سازه سبک تر خواهد بود.