در حال حاضر دانش مدیریت پروژه نقش بسزایی را در توسعه کشورها ایفا می کند. پروژه های عمرانی ماننده احداث ساختمان های مسکونی ، اداری ، تجـاری ، سد سازی ، نفـت ، گاز و پتروشیمی از جمله این موارد بشمار می روند.
در همین راستا دانش برنامه ریزی و کنترل پروژه کاربرد وسیعی را در فضای کسب و کار در ایران به خود اختصاص داده است به شکلی که بسیاری از فارغ التحصیلان رشته های مهندسی عمران ،صنایع و مدیریت در این زمینه مشغول به کار شده اند.

 

مدیر پروژه به چه کسی گفته می شود؟

مدیر پروژه به فردی گفته می شود  که با بکارگیری یک فرایند  کارآمد بتواند از منابع مادی و انسانی و از طریق یک برنامه ریزی صحیح و کامل و جامع با توجه به امکانات و محدودیت هایش مجموعه ای از فعالیتهای از پیش تعریف شده را در تاریخ مورد نظر و با کیفیت مطلوب را از پیش تعیین شده با توجه به بودجه در اختیارش به انجام برساند .

مدیریت پروژه چیست؟

مدیریت پروژه  Project management تخصیص، پیگیری و کاربرد منابع برای رسیدن به اهداف مشخص در یک دوره زمانی خاص را مدیریت پروژه می‌گویند. به بیان دیگر مدیریت پروژه به‌کارگیری دانش، مهارت‌ها، ابزارها و تکنیک‌ها برای فعالیت‌های پروژه به منظور تحقق الزامات پروژه است. مدیریت پروژه با استفاده از فرایندهایی هم‌چون فرایندهای آغازین، برنامه‌ریزی، اجرایی، پایشی و اختتامی انجام می‌پذیرد.

مدیریت پروژه ساخت و ساز چیست؟

موسسه مدیریت پروژه، مدیریت پروژه را اینگونه توصیف می کند: هنر هدایت و هماهنگ سازی منابع انسانی و مادی در سراسر طول عمر یک پروژه از طریق تکنیک های مدیریت مدرن برای دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده در خصوص حوزه اجرایی، هزینه، زمان، کیفیت و اهداف مشارکتی.

به طور دقیق تر تمرکز مدیریت پروژه ساختمان را در زمینه فاکتورهایی از قبیل برنامه ریزی، هماهنگ سازی و کنترل وظایف مختلف است. این وظایف ممکن است شامل انواع مختلفی از پروژه های ساخت و سازی در زمینه های کشاورزی، مسکونی (اجرای بنا و تاسیسات مکانیکی و برقی(، تجاری، نهادی، صنعتی، مدنی و محیط زیستی باشد. مدیریت پروژه  ساختمان دربرگیرنده وظایف پیچیده‌ای است که از یک پروژه به پروژه بعدی تغییرات چشمگیری داشته و نیازمند مهارت هایی مانند ارتباطات موثر، دانش فرآیند ساختمانی و قدرت حل مسئله است.

وظایف مدیر پروژه ی ساختمان

مدیریت کیفیت

یکی از مهم‌ترین وظایف مدیر ساخت و ساز این هست که اطمینان حاصل کنن هرکسی کارش رو در نهایت کیفیت انجام می‌ده و سرهم بندی نمی‌کنه.

مدیریت هزینه‌

یک مدیر ساخت و ساز خوب دائما بر هزینه‌ها نظارت داره و وقتی که مسائل و مشکلات پیش بینی نشده پیش میاد، تغییرات لازم رو انجام می‌ده و مدیریت می‌کنه.

مدیریت امنیت

مدیران ساخت و ساز مسئولیت دارن که خطرات ایمنی احتمالی رو از محیط کار پاکسازی کنن.

مدیریت قرارداد

یک مدیر ساخت و ساز باید اطمینان حاصل کنه که تمامی مقررات قرارداد با هم تطبیق داره و تمامی طرف‌ها هم از این قرارداد راضی هستن.

همچنین مدیران ساخت و ساز باید تمامی افراد عضو رو در مورد پروژه در جریان بگذارن. این افراد شامل کارفرماها، معماران و یا پیمانکار و… میشه و اگر مشکلی پیش اومد، مدیر باید به سرعت برای رفع اون اقدام کنه.