این روزها از هوشمندسازی ساختمان و خانه هوشمند مطالب زیادی به گوشمان می رسد، مثلاً اینکه خانه یا ساختمانی به سیستم هوشمند مجهز است و افراد با موبایل خود چراغهای را روش و خاموش می کنند و می توانند از راه دور درب را باز کنند! در این مقاله به دنبال این هستیم که بدانیم هوشمند سازی چه امکانات و فوایدی برای ما فراهم می کند

هوشمند سازی ساختمان چیست ؟

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان سیستمی است که به کمک آن می توان تجهیزات برقی ساختمان را به راحتی کنترل و نظارت کرد و همچنین بسیاری از اتفاقات به صورت خودکار و بدون دخالت انسان رخ دهد. این سیستم می تواند با توجه به کاربری و نوع ساختمان طراحی و اجرا شده و بر کلیه تاسیسات الکتریکال ساختمان از سیستم های روشنایی، پرده و سایبان های برقی، تهویه مطبوع، سرمایش/ گرمایش گرفته تا سیستم های امنیتی (نظیر باز و بسته شدن درب ها و پنجره و نظارت بر ترددها) و سیستم صوتی و تصویری کنترل و نظارت داشته باشد. این سیستم به ساکنان این امکان را می دهد که از تجهیزات به صورت کاربردی تر استفاده نموده و احساس امنیت و آسایش بیشتری را داشته باشند. همچنین به کمک این سیستم صرفه جویی قابل ملاحظه ای در مصرف انرژی و هزینه های برق می گردد. در ساختمانهای هوشمند لوازم برقی زنده اند و کاربران می‌توانند ارتباطی پویا با آنها برقرار سازند.

این سیستم های پیشرفته بر روی نیاز کاربران و تغییرات محیطی تمرکز بسیار زیادی را داشته و با گذشت زمان نیز نیاز انسان ها به استفاده از این سیستمها در حال افزایش است به طوری که امروزه در سراسر جهان شاهد رشد و توسعه شرکت های مختلف در زمینه تولید و عرضه تجهیزات و لوازم هوشمندسازی ساختمان هستیم. محصولاتی که قابلیتها و امکانات آنها روز به روز پیشرفت می کند و می توانند کلیه نیازها و خواسته های بشر را به خوبی پاسخ دهند.

فواید هوشمند سازی ساختمان

لوکس بودن وظاهر جذاب تجهیزات

سیستم روشنایی هوشمند

سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند

سیستم پرده های برقی هوشمند

سیستم امنیتی هوشمند

سیستم نظارتی هوشمند

سیستم آیفون هوشمند

کنترل سیستم ها توسط تلفن همراه و تاچ پنل

کنترل تجهیزات خارج از منزل

در خانه هوشمند چه تجهیزاتی قابل کنترل هستند ؟

با پیشرفت تکنولوژی و امکانات تجهیزات هوشمند به جرات میتوان گفت که هر وسیله ی برقی را میتوان به این سیستم ها متصل کرد تا بتوان کنترل کاملی بر روی آن داشت. در ادامه هرکدام از این تجهیزات را به صورت مجزا بررسی خواهیم کرد تا به تعریف کاملی از نوع تجهیزات قابل کنترل در سیستم هوشمند دست پیدا کنیم .

روشنایی

روشنایی در ساختمان هوشمند

با استفاده از سیستم هوشمند می توان روشنایی بخش های مختلف ساختمان را هوشمند نمود . کنترل روشنایی شامل روشن و خاموش نمودن خودکار آنها، تنظیم میزان نور (دیم)، اجرای سناریوهای نوری متنوع و امکان کنترل آنها از راه دور و بیرون ساختمان می باشد (به کمک بستر اینترنت).

سیستم های حفاظتی و امنیتی

می توان سیستم های اعلام حریق، کنترل تردد، دوربین مدار بسته و سنسورهای نشت آب و گاز و تجهیزات حفاظت از برق گرفتگی را نیز به سیستم هوشمند متصل نموده و به راحتی به آنها نظارت داشت.

درب ، پنجره و سایبان

 

 

به وسیله سیستم هوشمند می توان این تجهیزات را کنترل و وضعیت آنها را مشاهده نموده و فرمان های لازم را در این خصوص صادر کرد. همچنین می توان به کمک سنسورهای هواشناسی و یا تایمرهای هفتگی عملکردی خودکار و اتومات برای آنها تعریف کرد.

سیستم های سرمایشی و گرمایشی (تهویه مطبوع)

سیستم های سرمایشی و گرمایشی میتوانند شامل تجهیزات مرکزی و تجهیزات محلی باشند. تجهیزات مرکزی عموماً در موتورخانه واقع اند مانند چیلر، دیگ آبگرم، پمپ ها، برج خنک کن و غیره و تجهیزات محلی نیز مانند فن کوئل ها، کولرها و هواسازها می باشند. از طریق سیستم هوشمند می توان تجهیزات مرکزی را در زمان های مشخص و از راه دور روشن و خاموش نمود و بخش عمده ای از تغییرات را به صورت خودکار و یا با سنسورهای هوشمند انجام داد. همچنین این سیستم می تواند دمای اتاق  را بصورت هوشمند کنترل نموده و در صورت عدم حضور افراد نسبت به خاموش نمودن تجهیزات اقدام نماید.

سیستم های صوتی و تصویری

با استفاده از این سیستم می توان آرشیوی مرکزی از فایلهای صوتی و تصویری را بر روی یک سرور مولتی مدیا ذخیره کرد. بدین ترتیب هر فرد می تواند به صورت مجزا فایل صوتی یا آلبوم موسیقی خود را انتخاب و از طریق باندهای سقفی یا دیواری به آهنگ خود گوش دهد.

سیستم آیفون تصویری و ورود و خروج مهمانان یا مراجعه کنندگان

در مورد ساختمان های مسکونی یا اداری این سیستم می تواند ورود و خروج کلیه مراجعه کنندگان را ثبت و حتی تصویر آنها را نیز ضبط نماید. همچنین در صورت اتصال سیستم دربازکن به اینترنت می توان از راه دور با مراجعه کنندگان ارتباط صوتی/ تصویری برقرار کرده و درب را برای آنها باز کرد.

کنترل تأسیسات استخر ، سونا و جکوزی

حقیقتاً کنترل هوشمند تاسیسات مکانیک و استخر می تواند هزینه های برق و حتی گاز را به شدت کاهش دهد. استفاده از سنسورهای دمایی مختلف، اعمال زمان بندی هفتگی و سایر سنسورهای کنترلی دیگر عملکردی هوشمندانه را برای کنترل دمای استخر، جکوزی، مبدلها و پمپهای تصفیه به ارمغان می آورد.

آبیاری خودکار

آبیاری فضای سبز و گیاهان موجود در محوطه ساختمان و یا حتی گلخانه ها و مراکز صنعتی می تواند خودکار و هوشمندانه باشد.  نصب سنسورهای تشخیص میزان رطوبت و کیفیت خاک، اعمال زمان بندی های هفتگی و یا ماهیانه، کنترل شیرهای آبیاری از راه دور، همگی به آبیاری هوشمندانه فضای سبز کمک می کنند.

ایجاد یک خانه هوشمند دیگر تنها یک پروژه دلهره‌آور و گران‌قیمت نیست. امروز فناوری‌ها به‌حدی کاربرپسند شده‌اند که تقریباً هر کاربری به‌راحتی می‌تواند این تجهیزات را در خانه خود به‌کار گیرد.