معماران ساختمان همیشه به دنیال زیبایی نما و دکوراسیون ساختمان هستند. به همین دلیل سنگ آنتیک را انتخاب کردند. سنگ آنتیک علاوه بر زیبایی ، مقاومت بالا و قیمت مناسبی هم دارد. در این مقاله سنگ آنتیک و انواع آن را معرفی می‌کنیم و به فواید و معایب استفاده از این نوع سنگ‌ها می‌پردازیم.

 

سنگ آنتیک چیست؟

سنگی است که از کنار هم قرار گرفتن قطعات شکسته و خرده سنگ‌ها کنار هم به وجود می‌آید. این خرده سنگ‌ها با چسب‌هایی با پایه رزینی به هم متصل می‌شوند و حاصل این فرایند به وجود آمدن سنگی با زیبایی و خصوصیات ویژه به نام سنگ آنتیک است. این سنگها معمولاً از سنگ‌های طبیعی تراورتن و مالون تشکیل شده است که بدون تغییر در رنگ و با هنر دست و به صورت طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

سنگ‌های آنتیک به دو صورت طبیعی و مصنوعی در بازار یافت می‌شوند.

سنگ آنتیک طبیعی

سنگ آنتیک طبیعی از خرده سنگ‌های طبیعی در جنس، رنگ و اندازه‌های مختلف ساخته می‌شود معمولاً از سنگ‌های تراورتن برای تولید آن استفاده می‌شود.

سنگ آنتیک مصنوعی

سنگ آنتیک مصنوعی که جنس و رنگ خاصی دارد، از سمنت پلاست تولید می‌شود. به دلیل اینکه در سایز‌های مختلف تهیه می‌شود، نیاز به برش‌کاری زیاد ندارند. تخلخل ندارند چون در زمان قالب‌گیری آن از تجهیزات خاصی استفاده می‌شود تا مانع ریزش آن‌ها بعد از چسباندن شوند. به همین دلیل سنگ‌های آنتیک مصنوعی با مقاومت بالا و دوام بیشتر و همچنین تخلخل بسیار کم وجود دارند. در این سنگها به دلیل وجود فضاهای خالی کمتر به هیچ عنوان قارچ و باکتری جمع نمی‌شود.

از سنگ آنتیک در کجای ساختمان می‌توانیم استفاده کنیم؟

می‌توان در دیوار بین کابینت‌ها، دیوار آشپزخانه، دیوار پذیرایی، پشت تلویزیون LCD، کف و دیوار پوش راه پله و اتاق خواب، نمای ساختمان، دیوار دفترکار و بالای شومینه، تابلو سنگ و دکوراسیون ویلاها و هتل‌های لوکس استفاده کرد.

 

انواع سنگ آنتیک و نحوه‌ی استفاده‌ی آنها

سنگ‌هایی که در کار تزئین فضای داخلی و نما از آنها استفاده می شود، به چند دسته اصلی تقسیم می شوند که شامل : سنگ تراورتن، سنگ مرمر، سنگ گرانیت، سنگ چینی، سنگ لوح و همچنین ماسه سنگ می باشد.

 

سنگ گرانیت

گرانیت ها سخت و محکم هستند و در برابر نفوذ آب از خود مقاومت نشان داده و می توان از آنها در محیط های صنعتی استفاده نمود، زیرا قدرت تحمل زیادی دارند و در صنعت ساختمان سازی گرانیت ها جزء مصالح با دوام به شمار می روند. این نوع سنگ ها ظاهر متفاوتی دارند و آن هم به دلیل کار نهایی است که بر روی سطح آنها انجام می شود و به صورت چکشی، صیقلی، تیشه ای و کلنگی دیده می شوند. البته فراموش نکنید که نوع صیقلی آن ظاهر زیباتری دارد و به خوبی رنگ و انعکاس را نمایش می دهد.

می توان سطح سنگ های گرانیت را با کمک حرارت دادن به صورت سوخته در آورده و از تلفیق آنها با گرانیت های صیقلی استفاده نمود تا از طریق ایجاد تضاد، زیبایی جالبی خلق شود. توجه داشته باشید که گرانیت ها در اثر حرارت دیدن ضریب انبساط و انقباض بین اجزای کریستال های مختلف آنها تغییر کرده و به صورت سوخته در می آیند و از آنها در فضاهای مختلف می توان استفاده نمود.

البته برای استخراج گرانیت ها باید هزینه زیادی را صرف نمود و از آنجایی که برش و صیقل دادن آنها گران است، به همین خاطر از این سنگ گرانقیمت در نمای ساختمان ها کمتر استفاده می شود و بیشتر برای کف سازی قابل استفاده هستند.

 

ماسه سنگ‌ها

توجه داشته باشید که ماسه سنگ ها انواع مختلفی دارند واگر ته نشست های ماسه ای را با کمک کربنات کلسیم بهم بچسبانید، ماسه سنگ آهکی ایجاد می شود و اگر این ته نشست ها با سیلیس چسبیده شوند، تشکیل ماسه سنگ های سیلیسی را می دهند و به همین صورت اکسید آهن و دولومیت هم باعث ایجاد اکسید آهن و دولومیتی می شوند.

 

سنگ پازل

سنگ پازل جزء سنگ های آنتیک به حساب آمده و به دلیل قطعات منظمی که دارد، کاملا دکوراتیو می باشد. در واقع سنگ پازل به صورت منظم برش خورده و در اشکال و طرح های مختلف تهیه می شود. سنگ های پازل انواع مختلفی شامل : زنجیره ای ، توری قیچی، لب پر دارند و  می توانید با توجه به سلیقه خود نمونه های مختلف را انتخاب کنید. از این نوع سنگ ها در حیاط، راهروی های ساختمان و دیوار آشپزخانه استفاده می شود.

 

سنگ مالون

سنگ مالون نوع سنگی است که کاملا” تراش خورده هستند و بعد از استخراج آنها را به وسیله پتک به اشکال منظم در می آوردند. از سنگ های مالون در مناطق کوهستانی و همچنین قوس های سنگی قابل استفاده هستند. برای مثال در درگاه ها، طاق های زیرین دالان ها، نمای ساختمان ها، پله ها و…  مورد استفاده قرار می گیرند.

 

سنگ تراورتن

یک نوع سنگ آهکی که با فعالیت چشمه های آب گرم ایجاد می شود را سنگ تراورتن می نامند. در واقع آب های گرم از بین سنگ های کربناتی مانند سنگ آهک حرکت کرده و از آنجایی که اسیدی می باشد، کربنات کلسیم این سنگ ها حل شده و باعث می شود تا محلول کربناتی و بی کربناتی را با خود به سطح زمین بیاورد. توجه داشته باشید که این نوع سنگ ها به دلیل ویژگی های خاصی که دارند، مورد استفاده در فضاهای دکوراتیو می باشند. در واقع مقاومت نسبتا” خوب این سنگ ها، برش پذیری و همچنین صقیلی شدن آنها باعث می شود تا ظاهر زیبایی پیدا کنند و در کنار قیمت ارزان تری که نسبت به سنگ های دیگر دارند، باعث می شود تا در ساخت سنگ های آنتیک از ضایعات این نوع سنگ ها استفاده کنند. توجه داشته باشید که این نوع سنگ ها در اپن آشپزخانه و همچنین فضاهای خارجی مانند باغچه های تزئینی مصرف می شود.

 

سنگ قیچی یا گیوتین

سنگ های گیوتینی جزء سنگ های دکوراتیو به حساب می آیند که از کنار هم قرار گرفتن قطعه های پروفیل های سنگ های تراورتن، مرمریت و … با طرح و رنگ های مختلف تهیه می شوند. توجه داشته باشید که پروفیل های سنگی را با استفاده از دستگاهی خاص به صورت طولی به دو قسمت تقسیم می کنند و این کار به گونه ای انجام می شود که سطح خارجی که روی دیوار نصب می شود، صاف باشد و سطح داخلی نامنظم و نا صاف است و از آنها برای نمای بیرونی و داخلی ساختمان استفاده می کنند. جالب این است که سنگ های قیچی جزء پرکاربردترین متریالی است که می توان از آنها در کنار کاغذ دیواری، ترموود و … استفاده نمود.

 

مزایای استفاده از سنگ آنتیک

سنگ‌های آنتیک چه طبیعی و چه مصنوعی، از نظر اجرا و ویژگی‌های دیگر شباهت‌های زیادی با یکدیگر دارند. موارد زیر را می‌توان مهم‌ترین مزایای استفاده از سنگ‌های آنتیک در معماری داخلی و خارجی دانست.

نصب آسان روی دیوار و با توجه به اینکه سنگ‌های آنتیک قطعات و سایزهای کوچک و مختلفی دارد، برش آن آسان است و در نمای داخلی و خارجی با مدل‌های زیبا و مختلف قابل نصب است.

تنوع در طرح و رنگ به طوری که می‌توانید در هر قسمت از دیوار اتاق نشیمن یا قسمت‌های دیگر از مدل‌های مختلف سنگ آنتیک استفاده کنید.

سهولت در کار و استفاده راحت از این نوع سنگ سبب شده که برای تعویض یا تغییر آن نیاز به افراد ماهر و متخصص نیست و خودتان به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید.

گستردگی کاربرد به صورتی که از سنگ‌های آنتیک می‌توانید بر روی کاغذ دیواری، بلکا، رنگ، سرامیک، شیشه، آینه، فلز و …. استفاده کنید.

مواد و متریال به کار رفته در سنگ آنتیک به گونه‌ای است که در برابر آتش سوزی مقاوم است.

با توجه به اینکه سنگ آنتیک قسمتی از فضای اتاق را می‌پوشاند تأثیر زیادی در کم کردن آلودگی صوتی دارد.

سنگ‌های آنتیک نمای جذابی در فضای اتاق شما به وجود می‌آورد. مدل‌های به کار رفته در سنگ آنتیک شامل مدل سنتی، کلاسیک و مدرن است. می‌توانید خودتان از ایده‌های خلاقانه و جدید برای طراحی یا نصب سنگ آنتیک استفاده کنید.

با گذشت زمان ممکن است سنگ‌ها کثیف شوند. به وسیله یک محلول پاک کننده مانند صابون یا مواد شوینده می‌توانید به راحتی سنگ را تمیز کنید. از شستشوی سنگ با مواد اسیدی بپرهیزید زیرا باعث از بین رفتن طرح سنگ و سابیده شدن آن می‌شود. برای شستشوی سنگ‌های آنتیک از یک پارچه نرم استفاده کنید و هرگز از پارچه زبر یا برس سیمی استفاده نکنید.

 

معایب استفاده از سنگ‌های آنتیک

از معایب سنگ‌های آنتیک می‌توان به ساختار و سطح زبر برخی از انواع آن‌ها اشاره کرد. از طرفی هم سنگ‌های آنتیک قابلیت رنگ پذیری ندارند و نمی‌توان رنگ آن‌ها را تغییر داد. سنگ‌های آنتیک فقط روی دیوار نصب می‌شوند و امکان نصب آن روی سقف وجود ندارد. به دلیل ساختار خاص، در برابر جذب گرد و غبار حساس هستند.

 

سنگ‌های آنتیک چگونه نصب می‌شوند؟

اجرای سنگ‌های آنتیک روی دیوار چندان فرآیند سخت و پیچیده‌ای نیست و صرفاً قطعات مختلف سنگ آنتیک را با استفاده از ماده چسبنده مخصوص به سطح دیوار می‌چسبانند. در هر صورت سه روش مختلف برای اجرای سنگ‌های آنتیک وجود دارد.

 

روش اول؛ بتن و ملات

در این روش با استفاده از روش دوغاب و ریختن ملات سنگ را می‌چسبانند، قبل از خشک شدن ملات حتماً از یک پارچه مرطوب برای تمیز کردن اطراف سنگ استفاده کنید.

 

 روش دوم؛ چسب سنگ‌های آنتیک

در این روش قبل از چسباندن سنگ، سطح دیوار را با استفاده از کاردک و سیمان کاری صاف و مسطح کنید، سپس چسب را روی دیوار و پشت سنگ بمالید و با دقت بر روی دیوار بچسبانید. برای اینکه سنگ شما با استحکام بیشتری بر روی دیوار قرار بگیرد از چسب پودری و اسپری استفاده کنید. در مناطق گرم و کویری معمولاً از این روش برای نصب سنگ دکوراتیو استفاده می‌شود.

 

روش سوم؛ رول پلاک

برخی مصرف کنندگان برای نصب آسان و سریع از رول پلاک استفاده می‌کنند و سنگ را به بدنه دیوار اتاق یا ساختمان پیچ می‌کنند. یکی از مزایای این روش جلوگیری از کثیف شدن سطح سنگ است. معمولاً در نمای بیرونی ساختمان از این روش برای نصب سنگ استفاده می‌شود.

 

هر کدام از سنگ های آنتیک را که انتخاب کردید، باید بر روی آنها براق کننده سنگ زده شود. در واقع این مایع شفاف بر پایه کوپلیمر اکرلیک بوده و به عنوان یک محافظ بسیار قوی برای نمای سنگ قابل استفاده می باشد. نکته مهم این است که زرین سنگ یا همان براق کننده سنگ مانع بسیار خوبی برای نفوذ آب به داخل ساختمان می باشد و لازم است که روی سنگ ها مخصوصا سنگ هایی که در نمای ساختمان استفاده می شوند زده شود. زیرا برق کننده، سطح سنگ را ضد آب کرده و مانع از تغییر رنگ سنگ ها می شود و مهم تر اینکه آنها را در مقابل اشعه های خورشیدی، محافظت کرده و عمر آنها را افزایش می دهد.

 

طریقه اجرای رزین ها

برق کننده سنگ به صورت آماده مصرف بوده و تنها با کمک قلمو یا پیستوله کم فشار می توان آن را روی سطح سنگ اعمال نمود. توجه داشته باشید که برای سطح های عمودی باید تا حدی رزین را بزنید که از سطح سنگ جاری شود و توصیه می کنیم برای اینکه اجرای رزین به درستی و کامل انجام شود، حداقل دو لایه پشت سر هم پاشیده شود.