با پیشرفت تکنولوژی روز به روز به ساخت ابزار و تجهیزات مورد نیاز بشر برای آسودگی بیشتر اضافه می شود. درب های اتوماتیک از جمله تجهیزاتی هستند که در سال های اخیر موجب راحتی رفت و آمد در مکان های عمومی شده اند. این روز ها در اکثر ادارات، بانک ها و حتی ورودی لابی ساختمان های مسکونی نصب شده اند. به همین دلیل مهم است که انواع متفاوت این محصول را بشناسیم و بهترین مدل را برای نوع کاربری خود انتخاب کنیم. انتخاب درب اتوماتیک مناسب به عوامل زیادی بستگی دارد. به طور مثال تعداد حدودی باز و بسته شدن درب با توجه به حجم تردد در محل مورد نظر باید مورد توجه باشد. فضایی که برای نصب در نظر گرفته می شود و حتی توانایی جسمی افرادی که می خواهند از تجهیز استفاده کنند هم در انتخاب نوع آن تاثیر گذار است.

درب های اتوماتیک چرخشی

همان طور که از نام شان پیداست این درب ها با چرخیدن فضای لازم برای رفت و آمد را فراهم می کنند که ویژگی منحصر به فرد آن ها صرفه جویی در مصرف انرژی است. تعداد افراد زیادی در هر مرحله چرخیدن این درب ها به صورت هم زمان جا به جا می شوند.

درب اتوماتیک چرخشی

درب های اتوماتیک چرخشی دارای انواع مختلفی از قبیل درب اتوماتیک چرخشی دو بال، درب اتوماتیک چرخشی سه بال و درب اتوماتیک چرخشی چهار بال می باشند که هرکدام ویژگی ها و مزایای خاص خود را دارند.

درب های اتوماتیک کشویی

مکانیزم این درب ها به این صورت است که به صورت کشویی باز می شوند. در مورد درب های دو طرفه به این صورت است که درب ها از دو سمت چپ و راست باز می شوند و درب های یک طرفه تنها به یک سمت باز می شود. اگر نیاز به حمل وسایل سنگین از در باشد استفاده از درب های کشویی بهترین انتخاب خواهد بود.

درب های اتوماتیک نوسانی

اگر فضای کمی برای نصب درب اتوماتیک داشته باشید بهتر است از انواع نوسانی استفاده کنید. خوبی درب های اتوماتیک نوسانی این است که علاوه بر اشغال فضای کم، بیش ترین فضا را برای تردد ایجاد می کنند.

 

درب های اتوماتیک تاشو

درب اتوماتیک تاشو

گاهی فضا برای استفاده از انواع درب ها ذکر شده کم است. در این صورت هم یک نوع درب اتوماتیک طراحی شده که بتوان در فضا های کوچک از آن استفاده کرد. این درب ها هنگام باز شدن به یک طرف و یا دو طرف تا می شوند.

 

مزایای استفاده از درب های اتوماتیک

به دلیل داشتن حسگر ها به آسانی باز و بسته می شوند و نیازی نیست که برای باز و بسته کردن درب ها فعالیت اضافی انجام داد. پس کارمان حسابی آسان خواهد شد.

باز و بسته کردن درب سر و صدا های خاص خودش را دارد. گاه خشکی برخی دستگیره ها باعث می شود باز کردن درب به سختی و با سر و صدای زیادی همراه باشد. استفاده از درب های اتوماتیک این مشکل را برطرف کرده است و از ایجاد صدا های مزاحم جلوگیری می کند.

ارتفاع نصب دستگیره ها گاه به اندازه ای است که کودکان قادر به باز و بسته کردن درب نخواهند بود و یا افراد کم توان گاه امکان باز و بسته کردن درب را ندارند. این خودش یک محدودیت بزرگ برای استفاده از درب به حساب می آید. که باعث می شوند رفت و آمد برای همه افراد، از جمله کودکان، سالمندان، افراد معلول و کم توان فراهم شود.

استفاده از درب اتوماتیک باعث صرفه جویی زیاد در مصرف انرژی و البته زمان می شود. از سوی دیگر با توجه به این که به صورت اتوماتیک بسته می شود بنابراین از ورود آلودگی و گرد و غبار جلوگیری به عمل می آید.

اگر فضای مورد نیاز برای نصب درب کم باشد می توانید با استفاده از برخی درب های اتوماتیک از فضای کوچک تان بهترین استفاده را داشته باشید.

خوشبختانه در سال های اخیر و با زیاد شدن متقاضیان استفاده از این نوع درب ها رفته رفته به تنوع درب های ساخت شده اضافه شده است. پس برای شما گزینه های زیادی وجود خواهد داشت که می توانید مطابق با سلیقه تان از بین آن ها انتخاب کنید.

 

سنسور درب های اتوماتیک

 

معایب درب های اتوماتیک

این درب ها مکانیزم خاص خودشان را دارند، لذا در صورتی که برای شان مشکلی پیش بیاید و نیاز به تعمیر داشته باشند باید حتما به متخصصین سپرده شوند و امکان تعمیر آن ها توسط همه افراد فراهم نیست.

و با برق کار می کنند لذا هنگامی که برق قطع شود کارایی شان را از دست می دهند مگر این که دارای باتری اضطراری باشند. البته معمولا همه این درب ها مجهز به باتری هستند که اختلالی در تردد ایجاد نشود.

علت اختلاف قیمت

قیمت  به عوامل گوناگونی از جمله نوع شیشه ای که در آن ها استفاده شده، گارانتی شان، هزینه حمل و نقل، خدمات پس از فروش و …. وابسته است. پس اگر با درب هایی با قیمت های متفاوت مواجه شدید حتما ویژگی های متفاوت آن ها را بررسی و سپس انتخاب کنید.