ممکن است شما مالکان محترم به دلیل صرفه‌جویی در هزینه و یا کمبود فضا تصمیم بگیرید یک طبقه به ساختمان خود اضافه کنید.

برای اضافه کردن طبقه‌ی جدید نیاز به دریافت مجوز از شهرداری دارید‌. اگر بدون مجوز بخواهید یک طبقه به ساختمان خود اضافه کنید،‌شهرداری طبق قانون این اختیار را دارد جلوی ساخت غیر‌مجاز شما را بگیرد و هیچ تفاوتی ندارد که در چه مرحله‌ی از کار باشید.

در این مطلب از ابتدا تا انتهای ساختن طبقه ‌اضافه در ساختمان را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

گرفتن مجوز از شهرداری

گاهی اوقات مالکین در حین ساخت یا در اتمام ساخت تصمیم می‌گیرند طبقات بیشتری را به سازه اضافه کند، اما ساخت طبقه اضافه مراحل قانونی خاص خودش را دارد. درگذشته شهرداری‌ مجوز ساخت طبقه اضافه را به‌سادگی صادر می‌کرد، اما پس از مدتی متوجه شد تعدادی از این خانه‌ها نکات مهم سازه‌ای را رعایت نمی‌کنند. اعضا کمسیون توسعه و عمران شورای اسلامی در آن زمان معتقد بودند که مجوز دادن به ساخت طبقه اضافه، خطرات جبران‌ناپذیری را به همراه خواهد داشت؛ پس شهرداری تصمیم گرفت ساخت طبقه اضافه را محدود کرده و تنها تحت شرایط خاص به درخواست‌کننده‌ها اجازه ساخت طبقه اضافه داده شود.

بخشنامه‌ای شهرداری برای ساختن‌ طبقه‌ اضافه در ساختمان

شهرداری طی بخشنامه‌ای قانون ساخت طبقه اضافه را تصویب کرد و متن بخش‌نامه به شرح ذیل است:

پیرو بخشنامه شماره ۱۷۲۰۸۳/۸۷/۸۰ مورخ ۳۱/۶/۸۷ در خصوص ابلاغ مصوبه یک‌صد و هجدهمین جلسه رسمی علنی فوق‌العاده از سومین دوره شورای محترم اسلامی‌شهرتهران مبنی بر ممنوعیت صدور پروانه ساخت طبقه اضافی، با توجه به لغو مصوبه یادشده از سوی حیات عمومی دیوان عدالت اداری که مراتب طی نامه شماره ۳۶۰۸۳/۳/۳۱۷ مورخ ۱۰/۹/۸۸ از سوی اداره کل حقوقی به اداره کل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه اعلام‌شده است، مناطق می‌توانند ضمن تشکیل گروهی مرکب از معاون شهرسازی و معماری، رئیس صدور پروانه، رئیس نظارت فنی، رئیس طرح تفصیلی و نماینده حوزه معاونت شهرسازی و معماری، در چارچوب الزامات ذیل و رعایت سایر ضوابط و مقررات ملاک عمل نسبت به صدور مجوز اضافه اشکوب مبادرت نمایند.

مجوز گرفتن یک طبقه اضافه

برای ساختن طبقه‌ی اضافه چه شرایط و مقرراتی را باید رعایت کنیم؟

 

قدم اول باید مقاومت ساختمان توسط کارشناسان شهرداری بررسی شود. پس از تایید مقاومت ساختمان ازنظر سازه‌ای، گواهی تقویت و مقاوم‌سازی بنا صادر می‌شود.

قدم دوم باید برای هر طبقه اضافه پارکینگ در نظر گرفته شود.

رعایت اصلاحیات و تراکم مجاز پهنه طبق طرح تفصیلی برای صدور پروانه ساخت طبقه اضافه بسیار ضروری است.

رعایت حد فاصل با ساختمان مجاور به‌منظور جلوگیری از خطرات احتمالی زلزله، در ساخت طبقه اضافه بسیار مهم است.

برای صدور پروانه ساخت، همه نقشه‌های معماری، تأسیسات الکتریکی و تأسیسات مکانیکی باید توسط شهرداری بررسی‌شده و صحت آن تایید شود.

چند عامل موثر برای ساخت طبقه اضافی

اخذ جواز ساختمانی

جواز ساخت طبقه اضافه، همان مجوز رسمی از سوی شهرداری است. برای دریافت چنین مجوزی در گام اول مالک یا سازنده باید به‌همراه اصل سند مالکیت به شهرداری منطقه مراجعه کرده و تقاضای خود مبنی بر ساخت طبقه اضافه را مطرح نمایید.

تشکیل پرونده

در این مرحله شما می‌توانید با مراجعه به واحد بایگانی و ارائه مدارک شناسایی و مالکیت خود، پرونده‌ای تشکیل دهید. با تشکیل پرونده در شهرداری شما به سازمان نظام‌مهندسی معرفی‌شده و حال قادر به ادامه پروسه ساخت طبقه اضافه خواهید بود.

بازدید فنی توسط کارشناس

پس از معرفی به سازمان نظام‌مهندسی، کارشناسی از سوی آن سازمان برای بررسی سازه و استحکام بنا فرستاده می‌شود. بررسی‌های کارشناس شامل مساحت سازه، وضعیت کوچه، تردد معابر، حدود اربعه و… می‌شود؛ و در نهایت پس از تائید کارشناس به ساختمان صلاحیت ساخت طبقه اضافه داده می‌شود.

ثبت نظرات ناظر

پس از بازدید فنی کارشناس برای ساخت طبقه اضافه، برگه‌ای در اختیار ناظر پروژه قرار می‌گیرد تا ناظر با تکمیل آن، نقطه نظراتش را ثبت نماید. لازم به ذکر است این برگه بدون مهر تأیید سازمان نظام‌مهندسی، فاقد اعتبار خواهد بود.

محاسبه هزینه‌ها و بیمه

محاسبه ی هزینه ها

در این مرحله مالک بایستی با مراجعه به واحد ساختمانی شهرداری عوارض ساختمان و هزینه‌هایی که مرتبط با نوسازی است را به‌صورت تمام و کمال به شهرداری پرداخت نماید؛ همچنین پرداخت حق بیمه برعهده مالک خواهد بود و رسید پرداختی حق بیمه نزد مالک باقی می‌ماند.

پیش‌نویس جواز ساخت

پس از پرداخت هزینه نوسازی و حق بیمه، واحد ساختمانی در شهرداری یک پیش‌نویسی را تنظیم می‌نماید که بر اساس این پیش‌نویس مالک می‌تواند رسما ساخت طبقه اضافه را آغاز کند، اما پیش از ساخت طبقه اضافی لازم است مالک با مراجعه به دبیرخانه برگه پیش‌نویس جواز را ثبت و شماره‌گذاری نماید و درنهایت دبیرخانه، مجوز ساخت طبقه اضافه را به مالک خواهد داد.

همان‌طور که دیدید اضافه کردن یک طبقه جدید به ساختمان کار چندان دشواری نیست؛ فقط نیازمند رعایت یکسری اصول و مقررات است. گواهی استحکام بنا، تامین پارکینگ برای طبقه اضافه، رعایت حدفاصل با ساختمان مجاور و باقی موارد همگی تنها با یک هدف تصویب‌شده‌اند و آن چیزی جز حفظ سلامت شهروندان نیست.